Móc mũ lưới ngày thu

Cái mũ này có vẻ hợp mùa thu, lỗ lủng thung thủng thoáng mát và vành mũ ấm. Còn chẳng biết là tiếng gì luôn, thôi nhìn hình chắc cũng hiểu 😛

Tento velice jednoduchý klobouček zvládnou i úplní začátečníci. Moc se mi líbil vzoreček, který mám už několik let schovaný z internetu. Původně to byla čepička, ale těch máme takové hafo, tak jsem si řekla, že z něj bude klobouček.

Velikost je cca na obvod hlavičky 52 cm, vzoreček je pružný, takže možná i o něco více.

CO BUDEME POTŘEBOVAT

 • 100% bavlněnou, nejlépe mercerovanou přízi (Camilla, Catania, Limone, Nella)
 • háček č. 3 – chcete-li větší velikost kloboučku, použijte háček č. 3.5
 • jehlu s velkým ouškem

 

Začneme základním kroužkem: 5 řetízkových ok (ŘO) spojíme pevným okem (PO) do kroužku.
1. řada
Uháčkujeme tři řetízková oka, která nám zastoupí první dlouhý sloupek (DS), a DO KROUŽKU vháčkujeme 14 dlouhých sloupků (celkem tedy 15 DS). Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního (zástupného) DS.

2. řada

Uháčkujeme 3 ŘO (namísto prvního DS) + 2 ŘO, do stejné smyčky ještě jeden DS + 2 ŘO. Dále do každého oka po jednom DS + 2 ŘO. Budeme mít celkem 15 DS + 15 okének ze dvou ŘO. Řadu ukončíme pevným okem do – POZOR – třetího ŘO (musí nám zbýt dvě ŘO na okénko!).

 

3. řada

V této řadě ZDVOJÍME ten dlouhý sloupek z předešlé řady, tj. vháčkujeme do něj dva DS. Začínáme opět třemi ŘO namísto prvního DS, do stejného oka vháčkujeme ještě jeden DS + 2 ŘO. Vynecháme okénko ze 2 ŘO z předešlé řady a do dalšího DS vháčkujeme 2 DS + 2 ŘO. Opět vynecháme okénko ze 2 ŘO a do dalšího DS opět vháčkujeme 2 DS + 2 ŘO. Takto pokračujeme až do konce řady. Máme celkem 15 skupinek po dvou DS a 15 okének ze dvou ŘO. Řadu ukončíme do horní smyčky prvního (zástupného) sloupku.

 

4. řada

3 ŘO namísto prvního DS + 2 ŘO, do stejného oka ještě jeden DS, a opět 2 ŘO. Vynecháme okénko ze 2 ŘO z před.řady a do prvního ze dvou DS vháčkujeme 1 DS + 2 ŘO, do druhého DS opět 1 DS + 2 ŘO. Háčkujeme vždy 1 DS + 2 ŘO. Takto pokračujeme až do konce řady. Máme 30 DS a mezi nimi vždy 2 ŘO. Řadu končíme do – POZOR – třetího ŘO z těch prvních pěti (musí nám zbýt dvě ŘO na okénko!).

 

5. řada

Stejně jako 4. řada, 30 DS a mezi nimi vždy po 2 ŘO, nikde nepřídáváme žádná řetízková oka ani sloupky. Řadu končíme pevným okem do třetího ŘO z prvních pěti (musí nám zbýt dvě ŘO na okénko!).

 

6. řada
V této řadě zdvojíme každý DS z předešlé řady. Začínáme 3 ŘO namísto prvního DS, do stejného oka ještě jeden DS + 2 ŘO. Vynecháme okénko ze dvou ŘO z před.řady a do dalšího DS vháčkujeme 2 DS + opět 2 ŘO na okénko. Stejným způsobem pokračujeme až do konce řady. Máme 30 skupinek po dvou DS, mezi nimi vždy okénka po dvou ŘO. Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního (zástupného) sloupku.
Toto byla poslední přidávací řada.

7. řada
V této řadě pouze přeháčkujeme šestou řadu bez přidávání, tj. 2 DS – 2 ŘO- 2 DS atd. Končíme pevným okem do horní smyčky prvního (zástupného) sloupku.

 

V dalších řadách budeme háčkovat stejně jako v sedmé řadě, nikde nebudeme přidávat ani sloupky, ani řetízková oka.

 

Klobouček se začně stáčet do mističky. Můžeme průběžně zkoušet na příslušné hlavičce.

Průběžně měříme délku kloboučku. Horní děrovaná část by měla končit těsně nad ušními boltci.

Po uháčkování potřebné délky horní děrované části kloboučku (u průměru cca 52 cm stačí 18 řad = cca 17cm), budeme háčkovat lem z krátkých sloupků (KS). Tento lem mám vyzkoušený, bezvadně drží tvar i po několikerém praní, naopak se ještě při praní “smrskne” k sobě a drží pak ještě líp. Nedoporučuji příliš háčkovat lemy z dlouhých sloupků.

 

První řadu lemu háčkujeme, jak se nám jeví, tj. co dlouhý sloupek, to jeden krátký sloupek, do okének vždy dva krátké sloupky. Na konci tedy budeme mít stejný počet krátkých sloupků jako jsme měli předtím dlouhých sloupků a řetízkových ok, žádný krátký sloupek jsme nepřidali.

 

První řadu neukončujeme pevným okem do prvního sloupku, ale plynule navážeme druhou řadu. Budeme háčkovat do tzv. spirály, tj. bez ukončení/započetí řady. Doporučuji si protažením jinobarevné příze značit pomyslný začátek/konec řady, abyste na konci věděli, v kterém místě lem ukončit.
Druhou řadu přeháčkujeme krátkými sloupky, nikde nepřidáváme žádné sloupky.

 

Pro rozšíření lemu budeme přidávat až ve třetí řadě krátkých sloupků: do každého 12. KS vháčkujeme vždy dva KS.

Toto přidávání zopakujeme ještě ve 4. řadě s tím, že tentokrát zdvojíme každý 13. KS. Nebudeme ale zdvojovat stejný KS jako ve 3. řadě, zdvojíme vždy KS mezi těmito zdvojenými KS, aby se nám netvořily v místě zdvojení KS špičky. Na pomyslném začátku řady tedy uháčkujeme 6 KS, potom dva KS do jednoho a pak 12 KS, do 13. KS dva KS atd.
V dalších řadách lemu už nepřidáváme. Celkem uháčkujeme 11 řad lemu, tj. cca 4,5 cm. Poslední řadu ukončíme pevným okem do prvního KS pomyslného začátku řady (zde se nám osvědčí ono značení začátků řad jinobarevnou přízí).
Do jehly s velkým ouškem navlékneme barevou přízi a obnitkovacím stehem obšijeme lem kloboučku.
Nyní přijde na řadu pětivrstvá kytička. Je trošku složitější, nafocení návodu byla docela fuška. Snad se vám podle něj povede…
Kytičku háčkujeme DVOJITOU přízí (pokud možno stejný materiál jako na kloboučku) a háčkem č. 4.5mm.
Předem podotýkám, že kytička není z mojí hlavy, je možné, že jste jí už někde viděli. Jako mnoho jiných, mám nákres i na tuto kytinku schovaný už několik let. Přesný zdroj bohužel neznám, je to jeden z těch nákresů, co se potulují internetem sem a tam. Nákres bohužel není přiliš kvalitní, tak ho sem nedávám, ale dala jsem si práci a vkládám nafocený postup krok za krokem.
Připravíme si pět různých odstínů barev. Při popisu budu pro lepší přehlednost používat ty barvy, které jsem při háčkování použila já.

Kytička se háčkuje od středu směrem ven, jakoby ve spirálkách.

 

Háčkem č. 4.5mm a bílou přízí uháčkujeme 2 řetízková oka.

Do prvního řet.oka vháčkujeme 5 krátkých sloupků…

…které spojíme pevným okem ZA PŘEDNÍ NIT horní smyčky prvního krátkého sloupku.

Do stejného oka vháčkujeme ZA PŘEDNÍ NIT jeden krátký sloupek + 1 řetízkového oko.

Za přední nit dalšího oka vháčkujeme 1 pevné oko + 1 krátký sloupek + 1 pevné oko.
Stejný motiv vháčkujeme i do zbývajících ok a to vždy POUZE ZA PŘEDNÍ NIT. Na konci máme pět malých okvětních lístků.
Když kytičku otočíme rubem vzhůru, uvidíme, že nám tam zbývá pět zadních smyček ok. Do těchto zadních smyček budeme háčkovat další řadu.

 

Řadu ukončíme pevným okem ZA ZADNÍ NIT prvního krátkého sloupku 1. řady, a zároveň ihned napojíme žlutou přízi.
V této řadu budeme zezadu druhé bílé řady háčkovat obloučky z řetízkových ok, do kterých pak vháčkujeme žluté okvětní lístky.
Uháčkujeme 2 řetízková oka…
… a pevné oko ZA ZADNÍ NIT krátkého sloupku z předešlé řady. Znovu 2 řet.oka a znovu pevné oko za další zadní nit krátkého sl. z 2. řady. Takto pokračujeme až do konce řady, celkem bychom měli mít 5 obloučků po dvou řet.okách.

Pátý oblouček ukotvíme pevným okem rovnou do prvního obloučku…

…a do téhož obloučku vháčkujeme ještě 4 polosloupky.

 

Při háčkování okvětních lístků do obloučků rovnou zaháčkujeme volné konce přízí, aby se nám při práci nepletly.

 

Přejdeme pevným okem pod další oblouček a vháčkujeme pod něj opět 4 plosloupky.
Takto pokračujeme až do konce řady.
Tuto řadu okvětních lístků ukončíme pevným okem zezadu doprostřed prvního okvětního lístku této řady.
Tak to je základní princip háčkování jednotlivých řad okvětních lístků. Už jen měníme barvy a druh sloupků v okvětních lístcích, jak se nám kytička postupně tvaruje a zvětšuje.
Stejným způsobem, jako jsme napojili žlutou, napojíme nyní i růžovou přízi, a pokračujeme v háčkování obloučků pro okvětní lístky.
Uháčkujeme 3 řetízková oka a oblouček ukotvíme doprostřed následujícího žlutého okvětního lístku. Takto pokračujeme až do konce řady. Uháčkujeme celkem pět obloučků = základů pro pět okvětních lístků. Pátý oblouček ukotvíme pevným okem do prvního obloučku…
… do kterého hned vháčkujeme 1 polosloupek – 4 dlouhé sloupky – 1 polosloupek.

A rovnou do prvního okvětního lístku zaháčkujeme všechny volné konce přízí.

 

Pevným okem přejdeme pod další oblouček a opět vháčkujeme 1 polosloupek – 4 dlouhé sloupky – 1 polosloupek. Totéž vháčkujeme i pod zbývající obloučky.
Řadu opět ukončíme pevným okem doprostřed prvního obloučku této řady…

…napojíme cyklámenovou přízi, uháčkujeme 4 řetízková oka…

… a oblouček ukotvíme pevným okem do následujícího okvětního lístku z předešlé řady. Tímto způsobem uháčkujeme všech pět obloučků.

Řadu ukončíme pevným okem pod první oblouček, do kterého hned vháčkujeme: 1 polosloupek – 6 dlouhých sloupků – 1 polosloupek. Přejdeme pevným okem pod další oblouček a znovu 1 polosloupek – 6 dlouhých sloupků – 1 polosloupek.
Stejně pokračujeme pod zbývající obloučky. Kytička se krásně tvaruje…

Opět řadu ukončíme pevným okem doprostřed prvního obloučku této řady…

…napojíme poslední barvu, uháčkujeme 5 řetízkových ok, oblouček opět ukotvíme doprostřed následujícího lístku z před.řady, toto opakujeme až do konce řady, máme opět pět obloučků, tentokrát po pěti řet.okách…
…řadu opět ukončíme pevnýn okem pod první oblouček, do kterého rovnou vháčkujeme: 1 dlouhý sloupek – 8 dvakrát nahozených dlouhých sloupků – 1 dlouhý sloupek. Pevným okem přejdeme pod další oblouček a znovu vháčkujeme 1 dlouhý sloupek – 8 dvakrát nahozených dlouhých sloupků – 1 dlouhý sloupek.

Takto pokračujeme pod všech pět obloučků.

Poslední okvětní lístek a zároveň celou kytičku ukončíme opět pevným okem doprostřed prvního okvětního lístku této řady.

Zapravíme zbývající volné konce přízí. Pohled na dokončenou a začištěnou kytičku zrubu.
Prstem mírně zamáčkneme střed kytičky…
Nyní je kytička připravená k našití.

 

Můžete ještě pod kytičku uháčkovat lístky, opět dvojitou přízí a háčkem č. 4.5mm: 10 řet. ok; do prvního oka pevmé oko a dále: 1 krátký sloupek, jeden polosloupek, 4 dlouhé sloupky, 1 polosloupek, 1 krátký sloupek; do posledního/vrcholového oka 1 pevné oko + 1 řet.oko na otočení + 1 pevné oko; a pokračujeme z druhé strany základního řetízku: 1 krátký sloupek, jeden polosloupek, 4 dlouhé sloupky, 1 polosloupek, 1 krátký sloupek, končíme pevným okem do posledního řet.oka.
Na klobouček nejdříve přišijte lístečky a to pouze za středovou část (po základním řetízku). Strany lístečků se budou mírně vytáčet nahoru a budou vypadat přirozeně.
Potom našijte kytičku: přiložte ji  na klobouček přes našité lístky a přišpendlete ji ZRUBU za nejspodnější řadu okvětních lístků. Poté jí zrubu přišívejte nití v barvě kloboučku tak, abyste přichytávali pouze spodní část poslední řady okvětních lístků a nit tak nebyla vidět.
Advertisements

About tu2bantayme

... nảy mầm hạnh phúc nhỏ xinh!
This entry was posted in Móc, Móc cho bé gái, Móc cho nữ, Móc cho trẻ em, Móc mũ cho bé gái, Móc mũ cho nữ. Bookmark the permalink.

6 Responses to Móc mũ lưới ngày thu

 1. Nguyễn Thị Thu Hiền says:

  Mình thích trang này quá, mà ko biết làm cách nào để rheo dõi đc:(

 2. mevoicoi says:

  Lần đầu tiên em thấy cái nơi khỉ ho cò gáy em ở này cũng đc mò đến nha :)))) =))))) 😀 đây là tiếng Séc nhaaaa, … Ôi cười chết mất thôi….

 3. Cảm ơn các bạn rất nhiều!

 4. Tammy says:

  Chi oi, bai nay ko co tieng Viet ha chi, em thich qua nhung toan la tieng gi la qua troi, chi co ban chi dan tieng Viet ko lam on cho em xin, cam on chi nhieu lam.

 5. Đan Vy says:

  chị ơi em có đan 1c áo len e muốn đan như hoạ tiết vặn thừng 1 mặt 2 1 mặt 3 như trong bài khăn cho bố Hà của c. Nhưng em chưa biết làm sao để các vặn thừng cách nhau ra cho đều. chị có thể cho em xin email hoặc yahooo fb để em hỏi kĩ hơn đc ko ạ. Cám ơn chị nhiều

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s